+90 216 599 0495

Üsküdar University

In the last year, Üsküdar University has been able to increase 95% organic traffic, 20.000 organic traffic and received extra 5,000 registration compared to the previous preference period.

Detaylar
Üsküdar University
Endüstri EDUCATION

Verdiğimiz Hizmetler

Müşteri Yorumu

Webtures ile çalışmaya DonanımHaber'in portal kısmındaki yeni tasarım süreci ile başladık ve sonrasında işbirliğimizi forum ve diğer sayfaların arama motorlarındaki gücünü artırmak için yakın ilişkiler yürüttük ve bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Webtures ekibinin tüm süreçlerdeki ilgisi ve yakın tavrı çalışmayı kolaylaştıran unsurların başında geliyor. Tüm sitelerdeki hatalı kullanımlar, geçmişten gelen sorunlar ve yeni düzenlemeler konusunda
Tahsin Aksu
Tahsin Aksu
Üsküdar Üniversitesi - Kurumsal İletişim Direktörü
Üsküdar University SEO Step
Analiz

eceive traffic from students and parents during the registration periods. The aim was to increase the content that will guide and inform the audience that will visit the site, as well as to identify the words the target audience searches for and to apply benefit-oriented page updates.
 

 • Registration periods have been held in June-August for the last 2 years.
 • Traffic peaks during the period of preferences, gets back to normal at the end of the same month.
 • 90% of the target words appear on page 2 and beyond.
Süreç

ds and competitors searched by the target audience should be examined. It was determined that the target audience would make general examinations based on the department and the facilities provided by the university. Accordingly, content-oriented strategies should be developed for all the parts of the web site.
 

 • The words the target audience searched for were identified.
 • Link compatibility tests were performed for the section pages.
 • The overall SEO health was improved by crawling the entire site.
 • Old dated articles and general explanations within the site have been updated.
 • Content support was provided for the preparation of user-oriented content.
Süreç ve Sonuç

e analysis of the target audience before the preferences period brought successful results. Especially by enriching the in-page content and increasing readability, we achieved a significant increase in visits. According to the results, an increase in overall word visibility, organic traffic, the number of student registrations and notably in targeted words has been observed.
 

 • While there were 784 word visibility in Serp, this result was increased to 5498.
 • Compared to the 2-month traffic in the previous preference period, the traffic rate increased by 20,000 number of visits.
 • 85% of the target words were reached within the first page.
 • Organic traffic increased by 95% in 1 year.
 • Organic traffic increased by 15,000 per month compared to the previous year.
 • Together with the support of other marketing channels, the number of student registrations increased by 5,000 compared to the previous year.

İstatistikler

5.000
Extra Student Registrations
%85
First Page Success
15.000
Traffic Increase per Month

Kiğılı SEO Başarısı

Tasarım, yazılım ve domaini tamamen değiştiren Kiğılı, Webtures ile 3 aylık kısa bir süre içerisinde en çok satış yapan mağazasını ciro olarak nasıl geçti?


Ekol SEO Başarısı

Avrupa’da en hızlı pazar payını genişleten Türk lojistik markası Ekol, dijital dünyada ise Webtures ile büyüdü! Ekol Lojistik ve Webtures 2011 yılından beri SEO bazlı bir dijital kampanya yürütmeye başladı.


Are you ready to rise?